Odustajanje italijanske kompanije "Dajtek", koju je u međuvremenu kupila izvesna japanska firma, od daljeg investiranja u započetu fabriku u Donjem Međurovu, neće imati ozbiljnije posledica ni po grad na Nišavi, ni po državu Srbiju, jer su se, očigledno, dobro zaštitili ugovorima potpisanim sa Italijanima. Istina, zasad neće biti ništa od najavljena 403 nova radna mesta, ali je u gradsku kasu Niša već "leglo" 73 miliona dinara za dva i po hektara zemljišta koje je - pre tri godine - bilo ustupljeno bez naknade, za izgradnju fabrike. Sada predstoji postupak preuzimanja pomenute lokacije - sa sve započetim objektom - o čemu je već obaveštena Vlada Srbije, pa će relativno brzo ovaj atraktivni prostor moći da se ponudi nekom drugom investitoru. Očekuje se i da - takođe aktiviranjem bankarske garancije - svoja sredstva povrati i država.
Odustajanje italijanske kompanije "Dajtek", koju je u međuvremenu kupila izvesna japanska firma, od daljeg investiranja u započetu fabriku u Donjem Međurovu, neće imati ozbiljnije posledica ni po grad na Nišavi, ni po državu Srbiju, jer su se, očigledno, dobro zaštitili ugovorima potpisanim sa Italijanima.
Istina, zasad neće biti ništa od najavljena 403 nova radna mesta, ali je u gradsku kasu Niša već "leglo" 73 miliona dinara za dva i po hektara zemljišta koje je - pre tri godine - bilo ustupljeno bez naknade, za izgradnju fabrike.
Kako je "Novostima" potvrđeno u Upravi za imovinu, sada predstoji postupak preuzimanja pomenute lokacije - sa sve započetim objektom - o čemu je već obaveštena Vlada Srbije, pa će relativno brzo ovaj atraktivni prostor moći da se ponudi nekom drugom investitoru.
Očekuje se i da - takođe aktiviranjem bankarske garancije - svoja sredstva povrati i država. SIEPA je, saznajemo, Ministarstvu privrede već dostavila informaciju o odustajanju "Dajteka", pa ono sada treba da sprovede postupak, odnosno u republički budžet povrati više od dva miliona evra koliko su - od ukupno četiri - Italijani, u međuvremenu, "povukli" kao subvenciju koja je, po ugovoru, iznosila 10.000 evra po novozaposlenom radniku.
Podsećanja radi, ugovor sa "Dajtekom" potpisan je 6. oktobra 2010, a gradnja fabrike površine 10.000 kvadrata, u kojoj je trebalo da se proizvode cevi za provođenje ulja i maziva za automobilsku industriju, počela je u decembru iste godine. Prvobitni plan bio je da proizvodnja startuje u proleće 2012. i, od ukupno 403 radnika, u njoj je trebalo da bude zaposleno čak 80 "fakultetlija".
Ukupna investicija procenjena je na 13,3 miliona evra...
Međutim, radovi su sporo tekli i, na kraju, stiglo se samo do betonske konstrukcije. Italijani su, u međuvremenu, molili i za razumevanje, a tadašnji direktor "Dajteka", Đulijano Zuko, 2011. je tadašnjem gradonačelniku Niša uputio i pismo u kojem je naveo "da su i za ovu kompaniju nastupile nove obaveze prouzrokovane svetskom ekonomskom krizom, ali će, i pored toga, radovi biti nastavljeni".
S obzirom na to da je, u međuvremenu, promenjena i vlasnička struktura, a na terenu se ništa novo nije događalo, iz "Dajteka" je konačno stiglo novo pismo, kojim su obavestili i grad, i državu da odustaju od dalje realizacije ovog projekta. Naravno, zato što je, po ugovoru, krajnji rok za završetak fabrike bio 6. oktobar ove godine, Niš i Srbija bili su prinuđeni da preduzmu već pomenute korake...
- Nezadovoljan sam što je propuštena prilika za upošljavanje naših građana, ali smo bili nemoćni, jer ništa nije zavisilo od nas. Sada jedini problem može da predstavlja betonska konstrukcija izgrađena na našem zemljištu, koja možda neće odgovarati novom investitoru - kaže gradonačelnik Niša, prof. dr Zoran Perišić.
Po rečima Milana Ranđelovića, šefa Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj (KLER), u gradu je postojala volja da se - na zahev "Dajteka" - još za izvestan period produži rok izgradnje, jer je svaki investitor dragocen i dobrodošao, ali je očigledno da su Italijani u trenutno nepremostivim problemima.